005 - můj fenomén - Mirek Šmíd (Lanč)

Název

005 - můj fenomén - Mirek Šmíd (Lanč)

Popis

fenomenální horolezec, fotograf, kameraman, filosof

Jeho činnost se neomezovala pouze na sportovní stránku horolezectví a outdoorových činností. Byl také výbor-
ným fotografem, filmařem, spisovatelem a svérázným filosofem romantiky dobrodružného života. K jeho nejznámějším
počinům v těchto sférách patří kromě založení Fesťáku i kniha „Ze života horolezce“, v níž popisuje své nejzajímavější
cesty. Vyznává se v ní i ze sympatií k názorům Dr. Julia Kugyho, milovníka Alp z přelomu století, který ve své knize „Ze
života horolezce“ popisuje tehdejší dění na alpských hřebenech. Protože tyto názory jsou blízké i našemu časopisu, do-
volíme si jej spolu s Miroslavem Šmídem ocitovat...

http://www.casopisdobrodruh.cz/archiv/0598.pdf
-------------------------------------------------------------------

Miroslav „Lanč“ Šmíd
Hned vedle Kaple svatého Kříže je vztyčen symbolický náhrobní kámen s vytesaným portrétem vousatého vlasatého muže a s nápisem Míra Šmíd 1952 – 1993. Polický rodák Miroslav „Lanč“ Šmíd byl špičkový horolezec, a to nejen v českém měřítku. Z lezení si vytvořil svůj osobitý životní styl. Proslul řadou extrémních sólovystupů, z nichž asi nejznámější je výstup na El Capitana v severoamerických Yosemitech. Tenhle tisíc metrů vysoký žulový monolit poprvé zdolal W. Harding v roce 1958 a trvalo mu to plných 72 dní. Miroslav Šmíd skalní stěnu El Capitana zlezl v roce 1978 jako první Čechoslovák. Yosemity se mu nakonec staly osudem. Po několikadenním sólovýstupu se dne 11. září 1993 zřítil ze stěny yosemitské Lost Arrow…
-------------------------------------------------------------------

Dosud nejsilněší zážitek
Jak už jsem řekl, lezu rád a všude. Pokud jde o zážitky z lezení a z krásné přírody, budu si vždy samozřejmě připomínat sólovýstup na El Capitan (tisícimetrovou západní stěnou Dihedral Wall jako 1. Evropan za 8 dnů v kalifornské Sierra Nevada v roce 1978), silné dojmy mám z Peruánských And (Huayhuash Cordillera v roce 1980, Šmíd zde zdolal štít Razac 6017m severovýchodním hřebenem a jižní vrchol druhé nejvyšší hory Peru Yerupajá 6634m západní stěnou), z Kavkazu (cesta Ňu-Ňu na Tju-tju 4460m v oblasti Adyr-su v Centrálním Kavkazu v roce 1981). Krásné jsou Fanské hory v Tádžikistánu. Nesmím zapomenout ani na Norsko, kde jsem viděl a lezl nejkolmější žulové stěny a na Alpy. Zde se mi splnil dlouholetý klukovský sen - výstup na Matterhorn. Ale pro dojmy a horolezecké terény není nutno jezdit jen za hranice. Silné zážitky mám z Adršpachu, ze Skaláku a odjinud. Nedávno jsem si dokonce zalezl s chutí v ledu u Turnova a v Obřím dole. Našel jsem tu krásně zamrzlé ledopády a vyzkoušel si v nich své nové mačky.

Více zde: http://www.homh.cz/products/mitroslav-smid-v-mnichove-hradisti-1983/
-------------------------------------------------------------------

Ze života horolezce - Cesty a návraty (Miroslav Šmíd)
„Rád dělám věci, které nejsou předem jisté. Nedělám to, co považuji za nemožné."

V pondělí 6. září ráno vyšel „zkusit sólo na Lost Arrow, 380 m vysokou žulovou věž, stojící před hradbou stěn u yosemitského vodopádu. ... Ve čtvrtek 9. září ráno byl Míra dalekohledy pozorován již kousek pod vrcholem, jak se pohybuje po širší polici. Předpoklad byl, že brzy doleze na vrchol a odpoledne se vrátí do kempu.“ Nevrátil. Rozbité tělo našli na dně soutěsky mezi věží a masivy. Dlouho před tím si zapsal mj.:

„Rád dělám věci, které nejsou předem jisté. Nedělám to, co považuji za nemožné. ... Je nutné být rychlý, ale rozvážný. ... Kombinace rozvahy a rychlosti se uplatní i při sólovém výstupu. Člověk je rychlý díky způsobu lezení a musí být rozvážný, protože tady se padá jen jednou, naposledy.“ To se žel v září 1993 naplnilo.

Knihu, z níž je několik výše uvedených vět, připravil vskutku odpovědně jeho přítel Václav Hornych, který ji spolu s několika dalšími přáteli doplnil i zasvěcenými vzpomínkami. Za zmínku stojí i kvalitní fotografická část, která nejen dokumentuje, ale výtvarně knihu dotváří. Většina fotografií je z archivu Miroslava Šmída. Grafickou práci na knize kvalitně odvedl Petr Suchánek.
-------------------------------------------------------------------

Více o MIrkovi:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Miroslav_%C5%A0m%C3%ADd_%28horolezec%29

http://www.veselyvylet.cz/cz/vv6/vv64042.html

Období

Statistiky

  • 13 fotek
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
005 - můj fenomén - Mirek Šmíd (Lanč)
Komentáře Přidat